JAK SIĘ UBRAĆ NA SESJE

jak się ubrać na sesje

Jak się ubrać na sesje?  Dobry wizerunek w biznesie

Kreacja profesjonalnego wizerunku biznesowego to  się dziedzina praktyki działania, do niedawna dostępna tylko dla bardzo wąskiego kręgu osób zajmujących najwyższe stanowiska w  korporacjach lub służbach dyplomatycznych. Obecnie w coraz liczniejszych przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach pojawia się potrzeba zarządzania własnym wizerunkiem oraz świadomość mocy jego oddziaływania na otoczenie zewnętrzne.

Fotografia wizerunkowa – jakie korzyści ?

Nigdy wcześniej nie obserwowaliśmy takiej presji na kreowanie wizerunku osób oraz firm. O swój wizerunek biznesowy powinni dbać nie tylko członkowie zarządu i pracownicy międzynarodowych korporacji czy dużych firm krajowych, ale także prezesi, menedżerowie oraz przedsiębiorcy i wreszcie pracownicy.  Korzyści wynikające utrzymania właściwego wizerunku biznesowego mogą mieć odzwierciedlenie typowo finansowe. Częściej jednak osiągają wymiar niematerialny i zachodzą w świadomości uczestników otoczenia przedsiębiorstwa. Ten drugi rodzaj korzyści, związany z prestiżem firmy. Prestiż przynosi długofalowe efekty, trwalsze w porównaniu do efektów  finansowych.

Dbałość o wizerunek po prostu ma sens i warto weń zainwestować zarówno czas, wysiłek, jak i środki finansowe. Korzystny wizerunek może stać się kluczowym czynnikiem sukcesu w rozwoju firmy. W czasach social media – więcej osób będzie miało szanse wyrobić sobie pierwsze wrażenie, czyli silny, emocjonalny i trwały obraz jaki tworzymy sobie o danej osobie, patrząc na naszą fotografię na Linkedin czy stronie internetowej firmy  – niż spotykając nas osobiście.

Istotną częścią wizerunku jest dresscode – więć jak się ubrać na sesję?

zdjęcie biznesowe do linkedin Warszawa profesjonalne zdjęcie biznesowe CV Warszawa

Zdjęcia biznesowe / Jak się przygotować do sesji zdjęciowej

Jak się ubrać na sesje wizerunkową – zasady ogólne:

 • Unikamy dużej ilości bieli i zupełnie czarnych partii ubioru, w druku wyjdą jak czarna, pozbawiona szczegółów plama.
 • Należy ubrać się w te rzeczy, w których czujemy  się swobodnie i naturalnie, niemniej w ramach ”dress codu”. W przeciwnym razie podczas sesji będziemy czuli się dodatkowo skrępowani i spięci, a ubiór będzie przeszkadzał.
 • Zarówno w stroju męskim, jak i damskim nie należy łączyć ze sobą kilku wzorów tkanin, czy też więcej niż trzech kolorów.
 • Unikamy drobnych wzorów z powodów technicznych, przy cyfrowej rejestracji obrazu i w druku może dojść do interferencji.
 • Jeśli okulary to szkła nie powinny być ciemne / fotochromatyczne / zabarwione. Soczewki okularów muszą być idealnie czyste.
 • Jeśli zdjęcia mają być używane razem lub będą to zdjęcia zbiorowe – to trzeba ustalić coś wspólnie w odniesieniu do kolorystyki wszystkich strojów i wypracować jakąś średnią. Może to nie brzmi najlepiej, żeby zarząd uzgadniał w co chce się ubrać, ale lepsze to niż prezes w różowej koszuli i pani wiceprezes w zielonej garsonce… – warto wybrać bezpieczne kolory czyli – szarość,  granat, niebieski, grafitowy.

Mężczyźni, budując profesjonalny wizerunek biznesowy

mają dużą swobodę w zakresie doboru swojej garderoby. Istnieje jednak kilka elementów wyglądu, z których mężczyźni powinni zrezygnować. Należą do nich:

 • uwidocznione tatuaże,
 • kolczyki w uszach, nosie, wargach i innych częściach twarzy,
 • wisiorki, bransoletki, sygnety i inne tego typu ozdoby biżuteryjne,
 • długie włosy lub zanadto fantazyjna fryzura.

zdjęcie biznesowe do linkedin Warszawa zdjęcie biznesowe do linkedin Warszawa

 Jak się ubrać na sesje ? – ubranie męskie

 • Garnitury, najlepiej gładkie – najlepsze będą kolory: grafitowy, antracyt, szary, granatowy, błękitny, ciemnobrązowy.
  Dobrej jakości, odpowiednio dopasowane do figury . Postawmy na prostotę i ponadczasowość.
 • Marynarka jednorzędowa – mężczyzna w jednorzędowej marynarce prezentuje się zdecydowanie bardziej swobodnie i nowocześnie. Ponadto jednorzędówka wyszczupla i wysmukla sylwetkę, korzystnie prezentuje się zarówno zapięta, jak i rozpięta.
 • Koszule raczej jednobarwne (błękit, szarość, ładny róż,niekoniecznie śnieżnobiałe), cienkie, eleganckie, klasyczne, bez kratek i prążków (interferują), jeśli już muszą jakieś być to ważne żeby nie były za drobne.
   Dobrze mieć co najmniej 2 szt. i kilka pasujących krawatów. Koszula nie może być zbyt opięta, nie może być również za luźna, musi dawać swobodę ruchów i dobrze układać się pod marynarką( koszula biała nie jest odpowiednia do noszenia na co dzień. Ten rodzaj koszuli zarezerwowany jest na specjalne okazje i eleganckie uroczystości. Podobnie jest z czarnym garniturem),
 • podczas dobierania dodatków do garnituru można jednocześnie łączyć maksymalnie trzy kolory i dwa wzory, nie więcej,
 • Krawat jest ważną częścią garderoby biznesowej, jej swoistym dopełnieniem. Na zdjęciach biznesowych dodaje powagi, podkreśla profesjonalizm i poziom kompetencji. Krawat powinien być indywidualnym, wolnym od trendów, wyborem mężczyzny, powinien wyrażać jego własny styl, poczucie estetyki i osobowość, ale jednocześnie musi być dopasowany kolorystycznie do garnituru i do koszuli. Koniec poprawnie zawiązanego krawata powinien sięgać do paska spodni. Bez zbyt gęstych wzorów. Oczywiście jednobarwne sprawdzają się w tym wypadku wprost znakomicie. Dobrze jeśli stanowi jakiś kontrast, ale tu też bez przesady. Krawat jest tym, co się bardzo rzuca w oczy. Głównie dlatego, że najczęściej jest najmocniejszym kolorystycznie elementem stroju.
 • Zegarek to, oprócz okularów, spinek do mankietów i krawata oraz obrączki, jedyna dopuszczalna forma męskich ozdób stosowanych w pracy. Pasek i buty, ewentualnie aktówka i pasek zegarka – powinny być w tym samym kolorze . Jeżeli ktoś nosi okulary to powinny one współgrać z klamrą paska, dobrze jeśli z zegarkiem również (czyli albo na srebrno, albo na złoto).
 • Okulary są częścią „biżuterii” i muszą być bardzo sensownie dobrane i eleganckie, jeśli mamy kilka oprawek, zabierzmy je na sesje.
 • W stroju formalnym, o ile ktoś nie jest światowej sławy dizajnerem, nie należy szarżować z oryginalnością.

Sesja wizerunkowa – ubiór kobiety

Kobiety zawsze pragną wyglądać ładnie, nosić modne, podkreślające sylwetkę i atuty kobiecości ubrania. Lubią, gdy ich strój przyciąga spojrzenia innych osób. Kokieteria i nadmierne podkreślanie kobiecości w sferze biznesowej są jednak niewskazane, należy unikać:

 • odsłonięte ramiona, plecy, brzuch, za duży dekolt,
 • zasłanianie twarzy rozpuszczonymi włosami,
 • tkanin przezroczystych i połyskujących,
 • krzykliwych, jaskrawych kolorów,
 • niedopuszczalne są wszelkiego rodzaju dredy, warkoczyki, ekstrawaganckie asymetryczne cięcia, wygolone płaszczyzny głowy, jaskrawe balejaże, niestandardowe kolory, niepożądane są kolorowe wstążki, kokardki i koraliki wplecione we włosy.

zdjęcie biznesowe do linkedin Warszawa zdjęcie do CV Warszawa

Jak się ubrać na sesje – ubrania damskie

Punktem wyjścia  jest oddzielenie sfery prywatnej od sfery biznesowej. Strój uważa się za tym bardziej biznesowy, im mniej przekazuje informacji o prywatnej sferze człowieka. Kobiety mają dość ograniczone pole manewru w doborze odpowiedniego dla siebie stroju biznesowego. Ubiór kobiety musi przede wszystkim odpowiadać zajmowanej przez nią roli biznesowej, bez ewidentnego podkreślania kobiecych wdzięków.

 • Kolorystyka tak samo jak u mężczyzn, czyli bez szaleństw -szarość,  granat, niebieski, grafitowy, fiolet, róż, błękit. Podobnie też z wzorami materiałów. Wszystko musi być stonowane. Proste fasony, każda pani powinna wiedzieć, na ile pozwala jej figura.
 • Garsonka to strój złożony z żakietu i spódnicy. Podobnie jak garnitur, garsonka jest ubraniem bardzo eleganckim, podkreślającym profesjonalizm i odpowiednim dla kobiet biznesu. Garsonkę również można określić jako garderobę bezpieczną, neutralną, chroniącą prywatność. Jej krój powinien być klasyczny, prosty, elegancki, ale również kobiecy. Jednak spódnice w świecie kobiet biznesu nie są zbyt często noszone. Wynika to z wygody lub ogólnie panującego dążenia kobiet do upodobnienia się w swoim wizerunku do mężczyzn. W przypadku wszelkich rodzajów marynarek należy unikać zbyt fantazyjnych fasonów i wzorów na tkaninach, nadmiaru plastikowych guzików czy suwaków.

  Koszule – warto wiedzieć, że białe koszule odpowiednie są tylko na wyjątkowe okazje, w przeciwnym razie będą wyglądały szkolnie i nudno. Czarne koszule również prezentują się mało interesująco i pospolicie, ponadto postarzają. Bluzki koszulowe powinny być wykonane z gładkich, jednobarwnych tkanin naturalnych, dobrej jakości

  Topy ( w zestawie z żakietem –  bardzo fotogeniczne ) na ramiączkach nakładamy tylko wtedy, gdy mamy pewność, że przez cały czas pozostaniemy w żakiecie,

 • Buty raczej pełne, dobrze żeby nie były to czerwone szpilki z 10 centymetrowym obcasem. Spódnice do kolan, bluzki zakrywające ramiona, cieliste rajstopy.

zdjęcie do CV Warszawa jak się ubrać na sesje jak się ubrać na sesje portretową

Dodatki, fryzura i Make-up biznesowy dla kobiet

 • W dobieraniu biżuterii wskazany jest umiar zarówno w formie, jak i w ilości. Należy unikać biżuterii dużej, masywnej i bardzo strojnej, ponieważ na zdjęciach wszystko to zaczyna się świecić i niepotrzebnie odwraca uwagę.
 • Makijaż – najlepiej bez, bo makijażystka musi nałożyć make-up biznesowy od podstaw. Jest to makijaż dzienny / biznesowy niemniej mocniejszy od zwykłego i w normalnym świetle może wyglądać na za mocny, ale przy sesji zdjęciowej taki makijaż daje najlepsze efekty.
 • Fryzura jest istotnym dopełnieniem stroju i bardzo widocznym elementem wizerunku kobiety biznesu, na który zwraca się szczególną uwagę. Długość i kolor włosów, a także rodzaj uczesania, niosą silny przekaz niewerbalny. Fryzura wyrazista, ekstrawagancka, o zdecydowanym, intensywnym kolorze, świadczy o zdecydowaniu. Natomiast gładkie uczesanie, klasyczne cięcie i stonowana kolorystyka zbliżona do naturalnej to wyraz łagodności, spokoju i uporządkowania.

 

 

fotografia biznesowa OFERTA    zapoznaj się z naszym portfolio    zamów kosztorys sesji biznesowej