POSTPRODUKCJA ZDJĘĆ BIZNESOWYCH

 Obróbka zdjęć cyfrowych  jest obecnie standardem

Każdy, kto robi zdjęcia, będzie chciał wcześniej czy później trochę je poprawić. W zastosowaniach profesjonalnych bez obróbki graficznej nie obejdzie się żadna, nawet najlepiej zrealizowana sesja portretowa. Współczesna profesjonalna fotografia właściwie nie istnieje bez komputerowej obróbki zdjęć – i zdjęcia biznesowe nie są tu wyjątkiem.

Czy Photoshop ma magiczne zdolności?

Głównym problemem w przypadku sesji biznesowych jest często nierówny koloryt ludzkiej skóry oraz jej podatność na odbijanie światła. Niezbędny jest profesjonalny makijaż – odpowiednio wykonana przez wizażystę baza zakryje wiele niedoskonałości, ale również wykonturuje umiejętnie rysy twarzy.

To dzięki umiejętnym zabiegom w Lightroomie i Photoshopie zdjęcie zyskuje ostateczny klimat. Czasem drobna korekta pomaga zwrócić uwagę na treść zdjęcia, a nie na drobne niedoskonałości. Korygujemy kontur postaci, usuwamy zbędne elementy kompozycji, „prasujemy ubranie”, poprawiamy cerę,  poprawiamy  barwy i kontast, jeśli jest taka potrzeba robimy montaż.

Niemniej znaczące ingerencje w zdjęcie, w rodzaju ” na tym zdjęciu w marynarce, chciałbym być w jednak w samej koszuli ” to sposób na czasochłonną i bezsensowną degradacje zdjęcia. Zobacz jak pracujemy w PS nad obróbką zdjęcia już wstepnie przygotowanego kolorystycznie i tonalnie w LR, film jest 5-krotnie przyspieszony.


Biznesowa sesja portretowa – zasady obróbki plików

Naszym celem jest tylko korekta zdjęcia tak, aby lepiej oddawało autentyczny wygląd, stosujemy się do tych ogólnych reguł:

  • 1. Pracujemy na kopii roboczej pliku, aby zawsze mieć oryginał.
  • 2. monitor musi być dobry i skalibrowany.
  • 3. Nie dążymy do degradacji zdjęcia, nadużywając narzędzi i filtrów – tzn. nie forsujemy na siłę obrazu – dotyczy to szczególnie korekty kolorów, wyostrzania, wygładzania, stosowania różnego rodzaju filtrów i efektów specjalnych.
  • 4. Zmiany, które wprowadzamy, mają być zupełnie naturalne w odbiorze, efekt postprodukcji ma być uchwytny tylko w zestawieniu z oryginalnym ( surowym ) zdjęciem portretowym.
  • 5. Wykonywać na pliku możliwie jak najmniej operacji, gdyż cześć operacji powoduje utratę części informacji ze zdjęcia.
  • 6. Operacje służące zmniejszeniu rozmiarów pliku, np. zapisaniu go w formacie jpeg, zmniejszenie głębi bitowej, zmniejszenie rozdzielczości – wykonujemy na  końcu – po wszystkich korektach, prostowaniach, kadrowaniu… etc.